Як обманюють власників карток: схеми шахрайств в 2020

  • Юлия
  • 10.06.2020 1798

Способи обману власників карток «еволюціонують» разом із зростанням фінансових технологій.

Fintech-компанії і державні органи реагують на хвилю кіберзлочинності, розробляючи нові технології по боротьбі з шахрайством. Тим не менш, багато способів обману актуальні через довірливість власників карток, які не знають елементарних правил безпеки або здійснюють ризиковані покупки в інтернеті.

Отже, які ж афери найбільш популярні в 2020 році? Давайте розглянемо які схеми шахрайства з картами використовуються на даний момент.

Рекламні SMS / e-mail «з банку»

Шахраї користуються неуважністю і довірою до банків користувачів, відправляючи вірусні посилання на «акції» і «гарячі пропозиції». Даний вид шахрайства відноситься до так званої «соціальної інженерії».

Відрізнити справжній лист, SMS або повідомлення в месенджерах дуже складно від оригіналу – вони оформлені відповідно до стилю банку, з логотипом. Часто такі повідомлення містять посилання на фішингові сайти, які копіюють логіни, паролі, платіжні дані вашої банківської картки. Вам також можуть надходити хибні повідомлення про блокування картки, прохання завантажити вкладення, які є шкідливим ПЗ та ін.

Як уникнути: Не відкривайте листи і повідомлення, що надійшли з підозрілих адрес/номерів, не відкривайте посилання, особливо, якщо ви не робили підписку на розсилку самостійно. Справжні банки не будуть вас просити завантажити вкладення або переходити за якими-небудь посиланнями. Також про аферу можуть свідчити деталі – наприклад, адреса сайту банку відрізняється від оригіналу, написана з помилками або зайвими символами. Більш того, банки ні в якому разі не будуть вас просити поділитися конфіденційною інформацією, такий як номер картки.

Пропозиції компенсацій постраждалим від COVID-19

Біч 2020 року для світу фінансових технологій – шахрайства, пов’язані з пандемією коронавируса. Буквально за лічені тижні в мережі з’явилася маса сайтів, які обдирають довірливих громадян, як липку. Зокрема, поширені сайти-клони нібито порталів охорони здоров’я, які пропонують «компенсацію» всім, хто постраждав від коронавируса – будь то підприємець, який зазнав збитків, або самий звичайний найманий співробітник, який втратив роботу.

Користувача просять ввести на сайті свої конфіденційні дані, після чого сервіс «розрахує» суму компенсації, яку може отримати користувач. Після визначення досить великої суми користувача можуть попросити сплатити комісію за отримання допомоги громадянам країн СНД або будь-яку іншу. Зрозуміло, після сплати комісії з’являться нові послуги, які вас попросять оплатити, однак обіцяних виплат ви так і не отримаєте, пише Українська міжбанківська асоціація членів платіжних систем ЕМА.

Як уникнути: якщо ви якимось дивом натрапили на подібний сайт, не вірте в «безкоштовний сир». Ніякі міжнародні організації не розкидаються грошима для допомоги всім підряд. Будь-які грошові компенсації встановлюються на законодавчому рівні і для їх отримання необхідно звертатися в спеціалізовані державні інстанції в країні проживання (центр зайнятості, МОЗ тощо).

Шахрайський viber-бот

Досить новий вид махінацій, який також отримав поширення в період пандемії коронавируса. Шахрайський бот від імені НБУ або великого банку повідомляє клієнтів банків, здебільшого, пенсіонерів, про нарахування їм державної допомоги в розмірі 800 гривень.

Для отримання допомоги нібито потрібно залишити номер банківської картки, термін її дії, код на зворотній стороні картки. Цієї інформації вистачає для здійснення покупок в інтернеті без відома власника картки.

Як уникнути: не реагуйте на подібні повідомлення, а краще поскаржтеся на даного користувача або заблокуйте. Як повідомлялося вище, для отримання будь-якої допомоги від держави необхідно пройти ряд стандартних процедур по збору документів, які підтверджують, що ви потребуєте допомоги. І якщо така вам буде нарахована, ніхто не буде від вас вимагати таких даних, як термін дії картки та CVV-код на зворотній стороні картки. Для перерахування коштів на вашу картку достатньо лише її номера.

Кредити на крадену картку

Жертвами подібного шахрайства стають, як правило, власники карток, які вчасно не виявили пропажу і не встигли заблокувати загублену картку. Знаючи номер картки і пін-код, протягом години-двох шахрай може встигнути змінити фінансовий номер, до якого «прив’язана» ваша картка, на свій. Потім зловмисник користується кредитним лімітом, якщо такий є, і знімає з картки все під чисту. Або оформляє онлайн-кредити в декількох компаніях і також знімає все гроші.

Як уникнути: намагайтеся не носити з собою фізичну картку, якщо є можливість оплачувати товари носимими пристроями – смартфоном, фітнес-браслетом та ін. Якщо все ж ви не користуєтеся ними і виявили пропажу картки – негайно телефонуйте в банк і блокуйте картку або зробіть це з допомогою онлайн-банкінгу. Те ж саме потрібно зробити, якщо у вас вкрали смартфон, до якого прив’язані електронні гаманці.

Підписатися на розсилку

На ваш рахунок надійшов грошовий переказ

Повідомлення з таким текстом надходить у вигляді SMS або в месенджер. У повідомленні вказується, що подробиці з переведення в готівку коштів можна дізнатися за вказаними телефонами. Зрозуміло, ви зателефонуєте не в сервіс пересилання грошей, а шахраям, які запропонують вам попередньо заплатити комісію, щоб ви нібито могли перевести в готівку переказ від невідомої особи на досить круглу суму – в кілька десятків тисяч гривень.

Як уникнути: не реагуйте на подібну розсилку, не варто вірити у випадковості і несподівані подарунки від невідомих благодійників. До того ж, якщо на ваш рахунок дійсно прийде грошовий переказ, ніякий сервіс переказів не вимагатиме від вас грошей, так як комісію завжди платить відправник або вона віднімається від суми переказу.

Варто пам’ятати, що для здійснення покупок в інтернеті досить мати номер карти, CVC / CVV-код і термін дії картки. Тому ні в якому разі не передавайте нікому цю інформацію ні по телефону, ні в СМС.

Очевидні ознаки шахрайства

Отже, на що варто звернути увагу, якщо ви не хочете стати жертвою карткових шахраїв? Ви точно розмовляєте з аферистом, якщо вас просять:

• Продиктувати номер картки, термін її дії, пін-код, код на зворотній стороні картки

• Продиктувати код, присланий вам в SMS або останні 4 цифри номера картки.

• Вас просять оплатити комісію за переказ, відправивши гроші на чиюсь картку / рахунок.

• Вас просять завантажити будь-яке вкладення в пошті, смс або месенджері.

Будьте пильні і пам’ятайте, що національна безпека ваших грошей на картці на 99% залежить від ваших дій.

Нагадаємо, раніше ми писали про найпоширеніші способи шахрайства з картами в 2019 році.

avatar

Читайте також

На нашому сайті використовуються файли cookie для збору інформації в маркетингових цілях. Детально про збір інформації ви можете ознайомитися в «Політиці конфіденційності».