Як перевірити кредитну історію і для чого вона потрібна?

  • Юлия
  • 30.06.2020 1583

З необхідністю перевіряти свою кредитну історію українці стикаються час від часу. Будь-то необхідність підвищити кредитний ліміт на картці, взяти в кредит техніку, авто, оформити іпотеку – всюди кредитна історія має значення.

Нерідко позичальники отримують відмову без пояснень і розібратися в причинах допоможе кредитна історія. Адже її зміст безпосередньо впливає на рішення банку або кредитної організації про видачу позики або оформлення покупки в кредит.

Кредитна історія є, свого роду, «кредитним паспортом», в якому чітко видна ваша платіжна дисципліна і надійність як позичальника на протязі довгих років. Банки і кредитні організації мають у своєму розпорядженні власні добре зарекомендовані системи оцінки позичальників, які в обов’язковому порядку включають аналіз вашої кредитної історії. Тому наявність в ній прострочень, боргів і інших «чорних плям» неодмінно позначиться на вашому кредитному рейтингу.

Підставою для потрапляння в «чорний список» можуть стати як великі борги, так і дрібні прострочення. Крім того, пролити світло на надійність позичальника може така інформація, як наявність боргів / позик в інших банках або МФО.

До речі, в період карантину, спрямованого на протидію COVID-19 в Україні, були введені кредитні канікули, що дозволяють зробити невелику відстрочку у виплатах по кредитах. ВР прийнятий законопроект № 3220, покликаний підтримати позичальників. У разі невиконання кредитних зобов’язань даний закон передбачає звільнення позичальників від відповідальності перед кредитором на період з 1 березня до закінчення карантину.

Проте, даний закон не передбачає виключення даних прострочень з кредитної історії. З цієї причини кредитними канікулами скористалися далеко не всі, адже наявність записів про борги в кредитній історії може відобразитися на можливості користуватися кредитними продуктами в майбутньому.

Отже, як же дізнатися свою кредитну історію? Існує кілька способів, у тому числі безкоштовні. В Україні існує всього 4 бюро кредитних історій, куди можна звернутися, щоб дізнатися кредитну історію. Вони зберігають інформацію про всіх позичальників країни з докладними датами і сумами позик, боргів, дат погашення. Тут можуть отримати кредитну історію як самі позичальники, так і кредитні компанії, які формують рейтинг позичальника, щоб оцінити, давати йому кредит чи ні.

Отже, запросити свою кредитну історію можна на сайтах Українського бюро кредитних історій (УБКІ), Українського кредитного бюро (УКБ) та Першого українського бюро кредитних історій (ПВБКІ). Вартість онлайн-довідки – близько 50 грн.

Для отримання довідки безкоштовно (1 раз на рік) можна відправити запит в Українське бюро кредитних історій за адресою м. Київ, вул. Грушевського, 1д, 01001. До заяви про отримання кредитної історії потрібно додати копії паспорта (1,2 стор. та дані останньої реєстрації, з особистим підписом на всіх примірниках) та ІПН. Лист з відповіддю прийде на вказану на конверті зворотну адресу.

Крім цього, власники смартфонів можуть отримати кредитну історію в додатках даних організацій, а також в онлайн-банкінгу ряду банків. Вартість послуги – від 50 грн.

Варто відзначити, що дізнатися свою кредитну історію ви можете навіть в тому випадку, якщо не збираєтеся брати кредит. На той випадок, якщо хочете перевірити ще раз, чи не значиться за вами боргів, про які ви не підозрювали.

Підписатися на розсилку

Проте, банки і МФО нерідко користуються розробками сторонніх компаній, які допомагають поліпшити оцінку позичальників. Наприклад, фахівці PSP Platon на даний момент працюють над Payer Score – це платформа оцінки ризиків кредитування для ринку МФО, яка дозволить кредитним організаціям поліпшити якість оцінки своїх позичальників. Інструмент дозволяє отримати додатковий набір даних про осіб, що користуються послугами МФО через нашу систему в рамках чинного законодавства. Технологія сприяє зниженню ризиків для кредитних організацій. Планується, що Payer Score дозволить PDL-компаніям отримувати більш точні рекомендації з видачі позик.

Нагадаємо, раніше ми писали про те, скільки позичальників брали кредитні канікули в карантин.

avatar

Читайте також

На нашому сайті використовуються файли cookie для збору інформації в маркетингових цілях. Детально про збір інформації ви можете ознайомитися в «Політиці конфіденційності».