Кодекс професійної етики МФО: що чекає позичальників?

  • Юлия
  • 03.07.2020 935

У 2020 році МФО компанії підписали Кодекс професійної етики, покликаний захистити права позичальників і кредиторів.

Розроблений даний документ і затверджений Всеукраїнською Асоціацією Фінансових Компаній з урахуванням законодавства про регулювання ринків фінпослуг України для вдосконалення добропорядної комерційної практики.

Серед цілей кодексу - забезпечення захищеності і спокою споживачів фінпослуг, впевненості контролюючих органів у тому, що український ринок успішно регулюється. У свою чергу, власникам бізнесу та інвесторам документ дає розуміння, що МФО в Україні працюють відповідно загальноєвропейським стандартам.

Як повідомили представники НБУ на круглому столі в рамках підписання кодексу, розробка коректної моделі регулювання мікрокредитування істотно прискорить розвиток економіки держави, а також дозволить всім досягти збалансованої взаємодії між споживачами фінпослуг, регуляторами і кредиторами.

Варто нагадати, що з червня поточного року до НБУ перейшов мандат з нагляду і регулювання ринку мікрокредитування. Контролювати і вести нагляд за МФО буде спеціально створений підрозділ.

Положення Кодексу професійної етики МФО

Основні положення даного кодексу спрямовані на створення в Україні єдиних стандартів роботи кредитних компаній з боржниками, які б відповідали міжнародним вимогам.

Так, серед основних пунктів виділяються заходи, які забезпечують захист прав споживачів кредитних продуктів і стандарти взаємодії Кредитора з Боржником.

Більше 20 найбільших мікрофінансових організацій, які підписали Кодекс, зобов’язуються:

– Не розкривати відомості про боржника, процес стягнення боргу та суми третім особам без згоди боржника на це.

– Впроваджувати, дотримуватися і регулярно оновлювати систему захисту конфіденційної інформації клієнтів МФО і систему захисту персональних даних боржників.

– Повідомляти боржника, якщо телефонна розмова з ним записується

– Брати до уваги прохання боржника про час телефонної розмови. У разі доцільності – про час і місце особистої зустрічі.

– Також акцентується, що бажано, щоб співпрацю з боржником вів один менеджер, той, з яким боржник раніше успішно взаємодіяв або висловлював бажання комунікувати.

У Кодексі акцентується, що в рамках заходів з врегулювання простроченого боргу неприпустимими є:

– Дії, які ставлять під загрозу здоров’я, честь, життя або гідність фізичних осіб. Заборонено насильство, використання погроз, сили до боржника або членів його сім’ї.

– Неприпустимо використання нецензурної лексики або вчинення інших дій, що порушують громадський порядок.

– Також Кодекс забороняє співробітникам кредитора надавати боржнику неправдиві відомості про приналежність їх до представників органів державної влади, місцевого самоврядування або правоохоронних органів.

– Неприпустимо надання позичальникам помилкових даних про наслідки для них у разі невиконання боржником своїх зобов’язань.

– Обмежується час взаємодії з боржником – заборонено турбувати боржників або їх представників нічними дзвінками. Зокрема, з 22.00 до 7.00 в будні і з 20.00 до 8.00 в свята і вихідні.

– В цілому, загальна кількість взаємодій з боржником не повинна бути більше 5 раз на добу.

Слабкі місця в ринку мікрокредитування

Експерти також піднімають найбільш вразливі моменти в галузі мікрокредитування, з якими є можливість впоратися завдяки об’єднанню спільних зусиль учасників ринку і держави.

Серед актуальних питань – досить складний механізм впровадження верифікації користувачів для зниження шахрайських операцій.

Підписатися на розсилку

Варто відзначити, що в Україні розробляється законодавство про платіжні послуги і про регулювання фінпослуг для регулювання роботи МФО, лізингових компаній та ломбардів.

Нагадаємо, раніше ми писали про те, що власники Apple Card тепер можуть здійснювати онлайн-платежі з ПК.

avatar

Читайте також

На нашому сайті використовуються файли cookie для збору інформації в маркетингових цілях. Детально про збір інформації ви можете ознайомитися в «Політиці конфіденційності».