Краудфандінг, p2p лендінг і переваги запуску платформи

  • Юлия
  • 17.04.2020 1913

Такий вид альтернативного фінансування як краудфандінг - досить молоде явище, яке успішно завоювало довіру величезної спільноти по всьому світу. Проте, до широт СНД ця "течія" дійшла всього пару років назад і не всі до кінця розуміють її суть, можливі переваги та недоліки.

Залишається також відкритим питання, чому ж сектор краудфандінга може залучити підприємців? Давайте почнемо розбиратися з усім по порядку.

Відразу хочемо відзначити, що нашою метою не є реклама того чи іншого майданчика. Ми лише хочемо проаналізувати деякі аспекти, які можуть здатися недостатньо зрозумілими підприємцю, який розглядає можливість запуску свого власного краудфандінгового майданчика або має намір запустити проект на одній з можливих платформ.

Очевидно, що розробка, підтримка і розвиток програмного продукту вимагають чималих вкладень. А пошук того самого бізнес-ангела або банку, що видає кредити на розвиток бізнесу, може зайняти великий шматок часу, помножений на час, витрачений на переконання інвестора проспонсорувати той чи інший продукт. Адже всім відомо, що для повноцінного інвестування необхідно презентувати готове рішення з конкретним трафіком і та готовою базою користувачів. Не всіх влаштовує подібна перспектива. В таких умовах, краудфандінг буде хорошою альтернативою джерела фінансування.

Трохи історії

Згідно Вікіпедії, краудфандінг – це колективне співробітництво людей, які добровільно об’єднують свої гроші або інші ресурси разом, як правило, через Інтернет, щоб підтримати зусилля інших людей або організацій.

Інакше кажучи, це інший спосіб збору коштів за допомогою об’єднання людей на конкретному майданчику, метою яких є колективне вкладення грошей на розвиток і реалізацію наукових, творчих, соціальних та інших проектів. Сьогодні вже існують рішення на будь-який смак і для будь-якого бізнесу: інформаційні технології, нерухомість, дизайн, мистецтво, музика, освіта, спорт і т.д.

Прийнято вважати, що перші спроби публічного збору коштів були організованими фанатами музичного гурту Marillion в 1997 з метою профінансувати їх тур по Сполучених Штатах Америки. Результатом збору стала сума в розмірі 60 000 доларів.

А першою публічною платформою краудфандінга для підтримки творчих проектів стала ArtistSahare, яка була запущена ще в 2003 році. Далі, як відомо, поява таких гігантів індустрії, як Kickstarter і Indiegogo в 2008-2009 рр., визначило тенденцію до підтримки спільнотою локальних стартапів. Власне, їх творці і допомогли знайти світову популярність сфері краудфандінга.

Якщо говорити про цифри глобального ринку краудфандінга, то навіть відносна незрілість індустрії не стала бар’єром для її зростання: за останні два роки загальний обсяг угод в секторі краудфандінга виріс майже вдвічі і становить 8 537,3 млн доларів США. Експерти також прогнозують, що сегмент альтернативного фінансування продовжить набирати обертів і щорічний темп зростання очікується в розмірі 12,0%, що призведе до загальної суми 11 985,6 млн доларів США до 2023 року.

Краудфандінг в класичному його розумінні має на увазі стягнення платформою певного відсотка від кількості зібраних коштів. Як правило, політика платформи буде залежати від того, чи прописано в її умовах права власності на конкретний проект. Правила модерації для проектів зазвичай формальні, але іноді можуть відрізнятися більш жорсткою процедурою відбору, в тому числі ретельною перевіркою документації, дослідження команди, бізнес-плану і т.д.

У цьому випадку логіка платформи зрозуміла: якщо в умовах кампанії прописаний певний термін збору коштів для реалізації продукту, то в разі якщо цього не відбувається – все вкладення повертаються назад спонсорам. Це в свою чергу позбавляє можливості реалізуватися командам, чия ідея могла бути успішною для нішевого ринку.

У краудфандінга є ряд безперечних переваг, за що стартап-проекти його часто схильні вибирати як один з видів фінансування. З точки зору потенційних інвесторів можна виділити такі:

  • можливість вкласти грошові накопичення, які в поточний момент не працюють і втрачають свою цінність через деякий час;         
  • низькі бар’єри і вимоги для входу інвесторів;         
  • можливість підтримати благодійні та соціальні організації;         
  • немає мінімального і максимального ліміту вкладень;         
  • можливість отримати винагороду в разі запуску проекту.         

Якщо ж розглядати сервіс зі сторони стартап-проекту , то можливі переваги будуть наступними:

  • більш простий і зрозумілий механізм збору коштів, порівняно з одержанням позики або коштів від інвестора;         
  • менший обсяг документів і due diligence компанії і команди, необхідних краудфандінговому майданчику для реєстрації компанії.         
  • не має значення від кого будуть спрямовані кошти: як від фізичних осіб, так і від приватних компаній.         

Тобто, як ми бачимо, перспективи розвитку та можливості індустрії, які вона може дати як спонсорам так і проектам, дійсно дуже великі. Але якщо бути більш приземленими до українських реалій, то ситуація виглядає не так райдужно. Зараз абияк функціонують кілька невеликих майданчиків, які більшою мірою займаються благодійністю, підтримкою культурних і соцпроектів.

Тобто, потенціал краудфандінга настільки не розкритий, що у комерційного проекту практично немає шансів отримати альтернативний спосіб фінансування в Україні. Це відбувається, в першу чергу, через дірки в законодавстві. У тому числі відсутність строго регламентованих правил для організації повернення грошових вкладень в разі недосягнення певної суми для запуску проекту. Сюди ж входять і ризики шахрайства від недобросовісних стартаперів та донатеров. Все менше довіри до індустрії, знову ж таки, викликає відсутність законодавчих норм, які могли б захистити як вкладників, так і представників проектів.

Краудінвестінг

Ще однією класифікацією краудфандінга є краудінвестінг. Принципово він відрізняється від першого тим, що самі об’єкти кампанії зазвичай більш масштабні і вимагають великих вкладень, більш розтягнуті в часі збору, а найголовніше – інвестори беруть на себе відповідальність за всі ризики в разі провалу проекту. Але і що важливо – частку акцій. Думаю, ця схема багатьом відома через великий бум на ринку ICO (initial coin offering).

Така модель може підійти невеликим підприємствам, яким бракує коштів для фінального запуску, і немає часу на пошук венчурних інвестицій, довгострокову роботу з банківськими зобов’язаннями та налагодження кредитного рейтингу. Знову ж таки, варто відзначити, що дана форма знаходиться практично в зародковому стані на території України. 

Краудлендінг – p2p кредитування

Альтернативою позикам в банках та від мікрофінансових організацій вважається краудлендінг, він же – однорангове кредитування. Ця форма дозволяє кредитувати одних фізосіб іншими фізособами. Це форма відчутно вигідніше для позичальника, оскільки на відміну від банків або МФО, процентні ставки в рази менше: від 8 до 35% в рік, а термін не вище 2 років.

Платформа краудлендінга в такому випадку виступає посередником між позичальником і кредитором, обробляє заявки від першого і дозволяє домовитися на місці про умови і тонкощі фінансування. Але договір укладається з самою системою p2p кредитування, суть якого полягає в відсотку від суми позики. Цікаво, що дохід кредиторів, які надають послуги на подібних сервісах, обов’язково оподатковується на дохід фізосіб.

На що звернути увагу

Вище ми вже детально розглянули історію краудфандінга, його переваги та різновиди, а також бар’єри, які перешкоджають його розвитку на території України. Наостанок, хотілося б ще раз наголосити, що індустрія краудфандінга – одна з найперспективніших як для B2B сегмента так і для B2C. І дуже сподіваємося, що коригування в законодавстві допоможуть відкрити нові можливості для всіх учасників ринку.

Підприємці, які не хочуть відмовлятися від можливостей, які їм пропонує індустрія, змушені вигадувати свої власні юридичні моделі. Таким чином, деякі бізнесмени реєструють краудфандінгову платформу спочатку як Благодійний фонд, укладають договір з провайдером і формально функціонують як БФ. Але всім відомо, наскільки важливий надійний провайдер з стабільною системою, яка зможе гарантувати безпеку платежів закріпленим сертифікатом PCI DSS.

Підписатися на розсилку

Тому якщо у вас виникла ідея створення нішевого проекту, який допоможе запускатися спочатку “непопулярним” рішенням і знаходити свою аудиторію дійсно хорошим продуктам, ви завжди можете зв’язатися з нашим менеджером, який проконсультує вас з питань підключення платежів до вашого майбутнього майданчику.

avatar

Читайте також

На нашому сайті використовуються файли cookie для збору інформації в маркетингових цілях. Детально про збір інформації ви можете ознайомитися в «Політиці конфіденційності».