НБУ: неринкове обмеження інтерчейнджу призведе до занепаду платіжної галузі

  • Юлия
  • 23.03.2021 2617

На думку експертів НБУ, обмеження граничного розміру комісії інтерчейндж на законодавчому рівні недоцільно і матиме негативні наслідки для платіжного ринку країни.

На засіданні Національної Ради Реформ і в ВР активно обговорюється питання про необхідність включення в текст законопроекту про платіжні послуги № 4364, при його доопрацюванні до другого читання, норм, що встановлюють граничний розмір комісії інтерчейндж.

Зокрема, автори ідеї законодавчого регулювання розміру інтерчейндж наполягають, що це буде сприяти адаптації українського законодавства до законодавства ЄС та призведе до зменшення цін на товари і послуги.

Однак, на думку фахівців НБУ і Ольги Василевської-Смаглюк, голови підкомітету з питань функціонування платіжних та інформаційних систем і запобігання легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом Комітету ВР з питань фінансів, податкової та митної політики, законодавче обмеження граничного розміру комісії інтерчейндж недоцільно.

Експерти наголошують на необхідності збереження виключно ринкових підходів до регулювання комісії інтерчейндж, так як це дає можливість фінансовій індустрії забезпечувати подальше зростання безготівкових платежів, скоротити частку тіньової економіки і забезпечити зростання надходжень до держбюджету в результаті цифровізації платежів.

Більш того, аналіз результатів адміністративного регулювання інтерчейнджу в Європейському Союзі, впровадженого у 2015 році, не дозволяє говорити про однозначні переваги для споживачів. Разом з тим, аналіз демонструє, що адміністративне регулювання інтерчейнджу призвело до настання негативних наслідків.

Серед них зростання вартості річного обслуговування кредитних карток, зменшення загальної кількості карток в обігу і середньої кількості карток на одну людину. Також відбулося зростання вартості овердрафтів та отримання кредитних коштів, зросла вартість транскордонних операцій за межами країни банка-емітента. Більш того, зникли з ринку такі банківські пропозиції, як кешбек і безкоштовне обслуговування дебетових карток.

Результати законодавчого регулювання розміру інтерчейнджу в інших країнах світу також свідчать, що дане рішення не сприяло досягненню поставлених цілей. Регулювання інтерчейндж виявилося складним, неефективним і економічно необґрунтованим, оскільки не вплинуло позитивно на кінцевого споживача.

Так, в США і Австралії після введення адміністративного обмеження комісії інтерчейндж ціни для кінцевого споживача не змінилися. Разом з тим банки скоротили свої програми лояльності і ввели додаткові комісії за обслуговування рахунків.

Експерти вважають, що різке законодавче обмеження граничного розміру інтерчейнджу в Україні – небезпечно і може мати негативні наслідки для ефективного функціонування платіжного ринку.

Зокрема, це може призвести до згортанням pos-термінальної мережі, збільшення вартості обслуговування банківських рахунків і карток, і згортання програм лояльності (кешбек, кредитні ліміти, пільговий кредитний період на картці).

В якості альтернативи фахівці пропонують еволюційне і гармонійне зниження комісії банками і платіжними системами. Тим більше, платіжні системи та банки-емітенти виявили готовність і бажання поступово рухатися в цьому напрямку.

Підписатися на розсилку

Нагадаємо, раніше ми писали про те, що в Україні на третину зросла кількість торговців, які приймають картки.

avatar

Читайте також

На нашому сайті використовуються файли cookie для збору інформації в маркетингових цілях. Детально про збір інформації ви можете ознайомитися в «Політиці конфіденційності».