НБУ затвердив правила покарання небанківських фінустанов

  • Юлия
  • 08.02.2021 650

В Україні затверджено порядок застосування заходів впливу до НФУ за порушення законів і нормативно-правових актів, включаючи порушення прав споживачів фінансових послуг.

За даними пресслужба Нацбанку, напередодні регулятор прийняв два нових документи – Положення про заходи впливу на ринок небанківських фінпослуг і Положення про особливості заходів впливу у вигляді відсторонення керівництва від управління фінустановою і призначення тимчасової адміністрації.

Залежно від ризику для вкладників і клієнтів установи, а також характеру обставин, причин і наслідків порушення, НБУ зможе застосовувати широкий спектр заходів впливу.

У прийнятих положеннях чітко визначено порядок прийняття рішення про заходи впливу. Зокрема, визначено підстави для застосування заходів впливу, порядок фіксації порушень, хто приймає рішення про застосування заходів впливу, а також як рішення доводяться до відома учасників ринку, як їх можна оскаржити тощо.

Постанова №12 набрала чинності 6 лютого 2021 року. Окремі норми відкладені до 1 березня 2021 року. Постанова №13 вступило в чинності 6 лютого 2021 року.

За даними директора Департаменту методології регулювання діяльності небанківських фінансових установ Ольги Гурбич, як регулятор, Нацбанк повинен своєчасно та адекватно реагувати на порушення з боку гравців небанківського фінринку. Тільки завдяки цьому можна забезпечити захист законних прав та інтересів як споживачів, так і кредиторів.

Таким чином, прийняті документи, що визначають порядок застосування заходів впливу, є важливою складовою ефективної та сучасної моделі регулювання небанківського фінринку, зазначає Ольга Гурбич.

Як повідомляє НБУ, до фінустанов буде застосовуватися пропорційний підхід до заходів впливу. В рамках нових правил, до НФУ можуть бути застосовані такі заходи впливу:

• штраф;

• вимога усунути порушення;

• вимога скликати позачергові збори учасників фінустанови;

• тимчасова зупинка або анулювання ліцензії;

• укладення письмової угоди;

• виключення компанії з реєстру;

Що стосується високоризикового сегмента ринку, до якого відносяться страховики й кредитні спілки, які залучають кошти громадян, до них додатково можуть застосовуватися також такі заходи впливу: відсторонення керівництва від управління і призначення тимчасової адміністрації, а також затвердження плану відновлення. Подібні заходи дозволять фінустановам усунути порушення, стабілізувати свою діяльність, забезпечити виконання зобов’язань перед своїми споживачами та кредиторами.

Разом з тим, для небанківських фінансових груп передбачені окремі заходи впливу. Зокрема, в тому випадку, якщо регулятор виявить порушення законодавства з питань нагляду на консолідованій основі, то має право підвищити економічні нормативи, ліміти, а також встановити обмеження на окремі види операцій.

В рамках нагляду НБУ не тільки виявляє факти порушення законодавства, але також і перевіряє, чи є діяльність установи ризикової для вкладників і кредиторів. НБУ має право відкликати ліцензію фінкомпанії в разі встановлення ознак ризикованості діяльності.

Підписатися на розсилку

Відзначається, що систематичне порушення законодавства про захист прав споживачів і у сфері реклами фінпослуг буде ознакою ризикової діяльності для всіх без винятку гравців небанківського фінансового ринку.

Нагадаємо, раніше ми писали про те, що Visa запускає сервіс для банків та приватних осіб на основі AI.

avatar

Читайте також

На нашому сайті використовуються файли cookie для збору інформації в маркетингових цілях. Детально про збір інформації ви можете ознайомитися в «Політиці конфіденційності».