НБУ повідомляє про часті випадки фінансових афер, при яких літнім громадянам телефонують вночі, представляючись медиками або поліцейськими.
Класичні випадки «соціальної інженерії» включають загрози з боку «поліції» про те, що нібито родич літньої людини вчинив злочин і буде притягнутий до кримінальної відповідальності, якщо не скинути на карту хабар в розмірі декількох тисяч гривень.
Другий поширений варіант афери - «ваш син/дочка в лікарні», терміново потрібні гроші на лікування. В такому випадку той, хто телефонує, представляється медичним працівником.
Фахівці НБУ радять згадати про те, що подібні дзвінки – 100% справа рук шахраїв, тому ні в якому разі не можна перераховувати гроші кому б то не було. Краще для початку зателефонувати своїй дитині або родичу, про якого повідомив той, хто дзвонив.
З огляду на те, що вночі не всі можуть підняти трубку, додзвонитися близькій людині досить складно. У цьому випадку варто попросити абонента передати трубку дитині або родичу, який нібито потрапив у біду. Після чого потрібно зателефонувати на 102 або повідомити кіберполіції про шахрая.
Згідно зі звітом Нацбанку, в 2019 році шахраї викрали 362 мільйони гривень з банківських рахунків українців. Роком раніше мова йшла про істотно меншу суму – 245 мільйонів гривень.
Нагадаємо, раніше ми писали про те, що заробила комерційна модель системи BankID.
На нашому сайті використовуються файли cookie для збору інформації в маркетингових цілях. Детально про збір інформації ви можете ознайомитися в «Політиці конфіденційності».