Наслідки обмеження банківської комісії: коментар Visa

  • Юлия
  • 29.03.2021 2864

Платіжна система прокоментувала зміни в законодавстві щодо інтерчейндж, які на даний момент готуються в Україні.

На думку експертів компанії Visa, в разі зниження доходу банків, установка і підтримка терміналів малих і середніх підприємств стане нерентабельною.

Таким чином, платіжна система не підтримала ініціативу знизити інтерчейндж на законодавчому рівні і виступила за ринкове регулювання міжбанківської комісії.

Відзначається, що рівень міжбанківської комісії визначається на основі об’єктивних ринкових факторів. Зокрема, компанія Visa відзначила, що для платіжних систем міжбанківська комісія не є джерелом доходу, пише UBR.ua з посиланням на коментар Visa.

У платіжній системі відзначили, що міжбанківська комісія є одним з головних джерел доходу банків в бізнесі, яке потім реінвестується в розвиток і підтримку безготівкової інфраструктури. Саме на ці кошти банки забезпечують роботу процесингових центрів, закуповують та підтримують роботу POS-терміналів, інвестують в інновації.

Крім того, дані кошти йдуть на фінансування ряду програм, що стимулюють оплату карткою. Маються на увазі бонусні пропозиції, знижки, кешбек, програми лояльності.

Саме ринковий підхід до регуляції інтерчейнджу за останні 5 років зробив можливим «безготівковий прорив». Проте, навіть при таких бурхливих темпах розвитку, частка безготівкових платежів в Україні все ще істотно нижче, ніж в країнах ЄС. А саме – близько 24% в порівнянні із середньоєвропейським показником в 50-70% (до 95% в Скандинавії).

Доречі, на даний момент в країнах ЄС діє законодавче регулювання міжбанківської комісії. Однак незважаючи на очікування, дана практика не увінчалася очікуваним успіхом. Зокрема, очікувалося, що подібний підхід знизить навантаження на торговців, а відповідно і ціни в магазинах. Проте, аналіз Української міжбанківської асоціації членів платіжних систем ЕМА, показує, що був досягнутий зворотний ефект.

Зокрема, вартість обслуговування кредитних карт зросла до 60 євро, на 20% зменшилася кількість платіжних карток в обігу, не відбулося помітного зниження цін для споживачів, при цьому істотний вплив від зниження комісії відчули всього 0,02% торговців – здебільшого це великі гіпермаркети і торгові мережі.

За даними фахівців, очевидно, що в тих країнах, де ринок безготівкових платежів знаходиться на стадії активного розвитку, саме ринковий підхід до визначення міжбанківської комісії є кращим. Разом з тим, неринкову обмеження ставок інтерчендж може загальмувати розвиток цифрової економіки в Україні на довгі роки.

У свою чергу, торговців очікує зворотна сторона зниження еквайрингу. За даними Visa, на сьогоднішній день банки «досить щедро» розширюють свої мережі платіжних терміналів і навіть вводять пільгові умови для підприємств на період карантину. Однак в разі скорочення доходу установка і підтримка терміналів стане нерентабельною, відповідно, компанії будуть позбавлені можливості швидко, безпечно, ефективно і якісно обслуговувати своїх клієнтів.

Підписатися на розсилку

У свою чергу, компанія відзначила, що Visa послідовно підтримує ринкові інструменти управління ставками міжбанківських комісій у всьому світі.

Нагадаємо, раніше ми писали про те, що користувачі Google Play і App Store втратили мільйони через неуважність.

avatar

Читайте також

На нашому сайті використовуються файли cookie для збору інформації в маркетингових цілях. Детально про збір інформації ви можете ознайомитися в «Політиці конфіденційності».