У проекті закону про захист прав боржників виявили корупційні ризики

  • Юлия
  • 13.08.2020 850

За даними Національного агентства з питань запобігання корупції, в законопроекті про захист прав боржників при здійсненні колекторської діяльності виявлені корупційні ризики.

Як повідомляє прес-служба НАПК, в законопроекті, який покликаний захищати інтереси і права позичальників від несумлінних колекторів, експерти виявили цілий ряд ризиків, які сприяють корупційним правопорушенням.

Зокрема, мова йде про неоднозначне трактування термінів і понять, а також про ряд відсутніх вимог до колекторських ліцензій.

Так, «прострочена заборгованість» даним законопроектом визначається як «не виконання в установлений строк грошового зобов’язання боржника, яке виникло в тому числі з інших підстав, передбачених законодавством України». За даними експертів, подібне визначення дасть колекторам право вимагати з боржників кошти навіть у тих випадках, коли закон передбачає виключно судовий порядок стягнення коштів.

Друге «слабке місце» стосується відсутності вичерпного переліку документів, які разом із заявою про видачу ліцензії на колекторську діяльність подаються в орган ліцензування. Подібні недоліки можуть привести до виникнення нерівних умов для юридичних осіб, які мають намір займатися колекторською діяльністю. Крім того, це загрожує зловживаннями службових осіб при розгляді заяв про видачу ліцензій.

Також експерти відзначають, що відсутній чіткий механізм анулювання ліцензії на колекторську діяльність. Нормами законопроекту не передбачені чіткі вимоги до змісту актів перевірок в рамках яких можна анулювати ліцензію на колекторську діяльність. Також не описані права суб’єктів на оскарження рішень органу ліцензування та не визначені суб’єкти, які мають право складати такі акти, пише finance.

Відзначається, що подібні неясності в питаннях здійснення державного нагляду за діяльністю суб’єктів колекторської діяльності створюють значні корупційні ризики в роботі органу ліцензування.

Підписатися на розсилку

На думку експертів НАПК, проект закону потребує доопрацювання. Висновок експертизи направлено до відповідного комітету ВР.

Нагадаємо, раніше ми писали про те, що в Україні посилюють вимоги до реклами та сайтів банків.

avatar

Читайте також

На нашому сайті використовуються файли cookie для збору інформації в маркетингових цілях. Детально про збір інформації ви можете ознайомитися в «Політиці конфіденційності».