Верховна Рада прийняла закони про незалежність Нацбанку

  • Юлия
  • 20.10.2021 2399

Вчора, 19 жовтня, Верховна Рада прийняла законопроекти № 5850, № 5852 та № 5853 про незалежність Національного банку.

Прийняті рішення є структурним маяком в меморандумі з Міжнародним валютним фондом. Законопроект підтримали 255 народних депутатів.

Повідомляється, що даним документом змінюються повноваження Ради Нацбанку України, члени якої призначаються за квотами президента і парламенту.

Зокрема, документом пропонується обмежити функціонал даного органу. Тепер він не зможе здійснювати аналіз впливу грошово-кредитної політики регулятора на соціально-економічний розвиток, надавати пропозиції щодо зміни цієї політики правлінню НБУ. Крім того, Рада НБУ не матиме можливості давати оцінку роботи правління.

Крім того, законопроект встановлює більш жорсткі обмеження до потенційних членів Ради Нацбанку України. Відзначається, що ними не зможуть стати особи, які були притягнуті до кримінальної відповідальності або ті, хто раніше очолював банк, визнаний Нацбанком неплатоспроможним.

Крім цього, введено «кодекс етики» працівників Нацбанку, а також уточнення підстав для звільнення голови Нацбанку і його заступників.

Що стосується грошово-кредитної політики, законопроектом пропонується надати НБУ право нараховувати відсотки за коштами, які банки тримають на рахунках регулятора. Також удосконалюються процедури з управління золотовалютними резервами України, повідомляє minfin з посиланням на Нацбанк.

Разом з тим, Нацбанку надаються права відкривати і закривати закордонні представництва. Крім того, згідно з прийнятим законом, скасовується обов’язок НБУ проводити консультації з урядом, проте, таке право за ним залишається. Крім того, законопроект виключає норму, згідно з якою Нацбанк повинен підтримувати економічну політику уряду.

Також прийняті супутні законопроекти № 5852 і № 5853. Перший змінює закон про держзакупівлі юридичних послуг Нацбанком. Зокрема, документ дає НБУ право проводити закупівлю юридичних послуг для представництва своїх інтересів на міжнародній арені для захисту прав та інтересів під час урегулювання спорів, розгляду у закордонних юрисдикційних органах справ, учасником яких є НБУ.

Другий вносить зміни до Бюджетного кодексу щодо інформації, яку НБУ подає Міністерству фінансів для складання Бюджетної декларації. Пропонується, що до 1 березня щорічно НБУ надаватиме владі інформацію про орієнтовний прогноз частини прибутку до розподілу, яка підлягатиме перерахуванню до державного бюджету.

Підписатися на розсилку

Нагадаємо, раніше ми писали про те, що українці в кілька разів частіше стали оплачувати послуги кур’єрів картою.

avatar

Читайте також

На нашому сайті використовуються файли cookie для збору інформації в маркетингових цілях. Детально про збір інформації ви можете ознайомитися в «Політиці конфіденційності».