НБУ: чи можуть банки блокувати кошти на зарплатних рахунках

  • Юлия
  • 27.10.2020 113

За даними прес-служби регулятора, за 9 місяців НБУ отримав близько 130 скарг від українців про арешт коштів на їх рахунках через заборгованість. Рахунки громадян були заблоковані через кредитну заборгованості, несплачені аліменти, штрафів та іншого.

У зв'язку з чим Нацбанк роз'яснив, чи мають банки право блокувати кошти на зарплатних рахунках фізосіб.

Так, більшість скарг стосувалися блокування «спеціальних» рахунків, на які зараховується зарплата, пенсія, соціальна допомога, стипендія та інші передбачені законодавством соціальні виплати.

Споживачі апелюють до законів, що забороняють накладати арешт на кошти, що знаходяться на подібних рахунках. Тому фахівці НБУ акцентують увагу на тому, що підписуючи договір, ви берете на себе зобов’язання про погашення тіла кредиту разом з комісіями і відсотками за користування.

Порушивши ці умови, варто розуміти, що фінустанова має право звернутися до суду, до державного або приватного виконавця. Вони мають право заарештувати кошти, що знаходяться на рахунках. Кошти можуть бути заарештовані через заборгованість зі сплати штрафів або аліментів, що передбачено законом «Про виконавче провадження».

При цьому зарплата, пенсія, стипендія, соціальна допомога та інші соцвиплати – це так звані засоби цільового призначення. Однак заковика в тому, що банк може не мати технічної можливості відкривати окремий рахунок для цільового зарахування виключно таких коштів.

Тому в більшості випадків відкривається звичайний поточний рахунок фізособи для власних потреб, на який можуть зараховуватися будь-які грошові кошти, в тому числі кошти цільового призначення.

Таким чином, якщо рахунок фізособи є поточним, то на нього може бути накладено арешт відповідно до регулятивної частини постанови про арешт коштів боржника, навіть якщо на нього здійснюється зарахування зарплати, пенсії, стипендії або соцвиплат.

Підписатися на розсилку

Проте, якщо банк відкрив клієнту окремий рахунок виключно для зарахування цільових надходжень, то банк має право повернути отриману від виконавця постанову про арешт коштів боржника без виконання із зазначенням причин повернення.

Нагадаємо, раніше ми писали про Законопроект про регулювання ринку колекторів: чого чекати МФО?

avatar

Читайте також

На нашому сайті використовуються файли cookie для збору інформації в маркетингових цілях. Детально про збір інформації ви можете ознайомитися в «Політиці конфіденційності».